MILEVINA TEORIJA TUGE: Tri knjige o životu slavnog para fizičara, Mileve i Alberta Ajnštajna, i njihovog sina
” Ljudi poput nas, koji veruju u fiziku, znaju da je razlika između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti samo iluzija, koliko god bila uporna.”
Ovo je samo jedna u nizu briljantnih misli genijalnog fizičara Alberta Ajnštajna, iz pisma porodici Mikela Besoa, na koje nas je podsetila italijanska fizičarka i spisateljica Gabriela Greison u knjizi “Ajnštajn i ja”. Knjiga je pisana u prvom licu, iz ugla Mileve Marić, prve Ajnštajnove supruge.
O njenom životu i odnosu sa Ajnštajnom govori i knjiga ” Mileva Einstein: Teorija tuge” Slavenke Drakulić, a o tragičnoj sudbini njihovog mlađeg sina – “Slučaj Eduard Ajnštajn” Lorana Seksika.
„Ti ćeš se pobrinuti za čistoću moje odjeće, rublja i posteljine, da redovno dobivam tri obroka u svoju sobu… od mene nećeš očekivati intimnosti niti ćeš mi prigovarati na bilo koji način.“ Ovo su samo neki od zahteva koje slavni nobelovac upućuje Milevi posle jedanaest godina braka i nekoliko godina užasnih svađa, a koje Drakulić citira. Grubo i naredbodavno obraća se ženi koju je zavoleo na fakultetu, koja je sa njim studirala teorijsku fiziku i bila mu dugo najbliža saradnica, ženi koju je oženio uprkos tome što je hramala, što je bila iz pravoslavne novosadske porodice i što se nije dopala njegovoj rigidnoj i autoritativnoj majci. Povređena, Mileva napušta muža i sa decom se vraća u Cirih, gde se bori sa finansijskim teškoćama, usamljenošću, depresijom, Eduardovom šizofrenijom i sopstvenim nezadovoljstvom jer je njena naučna karijera stala. Do kraja života Mileva će isključivo i jedina brinuti o mlađem sinu, kog je morala da smesti u sanatorijum. Držaće časove da bi Hans i on mogli da prežive. Patiće zbog tog mladića koji je imao očevu genijalnost i već sa šest godina čitao Šekspira, a ubrzo i Kanta, Šopenhauera i Platona. Zbog zaljubljenika u psihijatriju i posebno rad Sigmunda Frojda, zbog čega je studirao medicinu sve dok nije, 1932. godine, hospitalizovan u psihijatrijskoj klinici u Švajcarskoj.
Kroz sve tri knjige mi saznajemo detalje o životu Mileve, Alberta i njihovog najmlađeg deteta.
Pre Eduarda rodio se Hans, a pre Hansa njihova vanbračna kćerka Lizerl (Ljubica), kojoj se gubi svaki trag kada je, kao sasvim mala, obolela od šarlaha, u Novom Sadu.
Da li je Ajnštajn bio genijalni naučnik, a užasan otac i još gori muž? Da li je voleo svoje sinove? Da li su Mileva i on u brak uleteli nespremni, kao vrlo mladi i je li taj i takav brak uopšte mogao da opstane? Da li je zloupotrebio Milevu? Da li je bio u stanju da brine o porodici, kada je u mislima svetlosnim godinama bio daleko, u nekim drugim dimenzijama? Da li bi čovečanstvo ostalo uskraćeno za genija da je shvatio Milevino nezadovoljstvo potcenjenim položajem, svedenim samo na uloge domaćice i majke, iako su njena inteligencija, znanje, hrabrost i trud daleko prevazilazili sudbinu koju joj je zajednica namenila?!
Da li je Albert Ajnštajn glavni krivac za bolest svog sina, depresiju supruge i raspad porodice i koliku ulogu u svemu tome igra tadašnje konzervativno, patrijarhalno društvo, koje na polju nauke nezaustavljivo juri u budućnost, a na društvenom polju hrli u mrak, nacizam, logore i Holokaust?
O svim ovim pitanjima autori tri navedene knjige imaju različita mišljenja, ali nijedan nije ravnodušan prema sudbini Mileve Marić.
“Ajnštajn i ja” izdala je Akademska knjiga, “Slučaj Eduard Ajnštajn” Karpos Books, a “Teoriju tuge” Laguna.
Pratite nas na Instagramu
@mercator
Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.
There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.
Click here to troubleshoot.